O slováckém krúžku

Slovácký krúžek Stará Břeclav o.s. má sídlo v kulturním domě Na obecní ve Staré Břeclavi. Majitelem KD je Město Břeclav a Slováckému  krúžku ho pronajímá. Krúžek se stará o provoz, údržbu. Součástí KD je hospoda, kterou provozuje soukromý nájemce.

Slovácký krúžek o.s. má v současné době 78 členů, kteří naplňují poslání tohoho sdružení, tzn. udržování lidových tradic, jejich rozvoj a prezentace v regionech ČR i v zahraničí. Převážná část činnosti v oblasti lidové kultury spočívá na mužáckém a ženském pěveckém sboru, tyto svými vystoupeními již mnohokrát reprezentovali lidovou kulturu regionu. Vystoupení v nejbližším okolí jsou samozřejmostí, vzpoměňme však ukázku naší kultury v polském Adrychowě, coby družebním městě, italském Privernu, na Slovensku v  Brezové pod Bradlom také v Praze a pod.

Abychom nezůstali jen u činnosti těchto sborů, myslíme i na budoucnost. Poskytli jsme zázemí KD dětskému národopisnému souboru Břeclavánek, který má takto ideální podmínky pro nácviky a zkoušky svých tanečních a pěveckých pásem. Výsledkem je nemálo společných vystoupení, kdy na společném podiu stojí zralý sedmdesátník a na straně druhé pětiletý zpěváček.

Je však třeba vzpomenout nejen to krásné na jevišti nebo jen tak při pohárku dobrého vína, ale i druhou stránku celého dění. Tím jsou myšleny stovky a tisíce hodin dobrovolné práce na údržbě a hlavně neustálém zvelebování celého areálu KD. To by jeden nikdy nevěřil, čeho všeho jsou členové krúžku schopni.